Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Læs med i gamle tråde om kampe, AaB, transfers, etc. Skriv til Debatjuntaen hvis der er tråde du mener bare MÅ foreviges.
Låst
Brugeravatar
Pastorius
Allstar
Allstar
Indlæg: 13819
Tilmeldt: 7. jul 2005, 00:20
Geografisk sted: Sorø
Kontakt:

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Pastorius » 8. jan 2015, 21:32

thomasjn skrev:
Hovedet skrev:
FlæskeFrank skrev:Det er tilladt at tage to trin ad gangen, når man går op af trappen.

Selvfølgelig kan man slå sig hårdere og chancen for at det går galt er større end hvis man al tid tager et trin ad gangen med fokus på trappen osv.

Men Gaardes retorik om, at vi (stadig) har et lille budget osv. Det bliver for meget. Her må man gerne kigge på, at man har fået penge ind(overskud, ikke emissionspengene), hvorfor ikke sige, at vi tjente 35 mio kr. på EL. De behøver måske ikke samle støv alle sammen. Så kan man da godt kigge på et lidt større budget.

Det behøver jo ikke være spillere, havde AaB meldt ud, at de så ville bruge 5 mio på en kunstgræsbane, så de ikke behøvede at tage til Hjørring eller hvor der nu er en nutidig plæne, så fint nok med mig. Men hvis man får en ekstra månedsløn, så ryger de jo ikke bare ind på kontoen, men bliver brugt på noget ekstra. Det er det ekstra, som jeg mangler i Gaardes udmelding.

Det er fint nok at meddele spillerne, at vi ikke er blevet sønderlig rigere i budgettet end i går. Men så må AaB også være proaktiv og så sælge spillere(hvis man ikke regner med at kunne forlænge med Dalsgaard om et år, så skal man kraftigt overveje om ikke han skal sælges til sommer - ikke august, men juni/op til transfervinduet).
Nu rammer det indlæg meget præcist i forhold til mine tanker/bekymringer om et fremtidigt AaB. Jeg synes , at udmeldinger om mådehold fylder for meget i forhold til den faktiske økonomiske virkelighed, AaB befinder sig i, og at overdrevent underspil hurtigt kan blive selvopfyldende og aflæses direkte i tilskuertal, TV-penge og sponsorindtægter.

Nej, jeg bryder mig ikke om at lancere AaB som "en lille klub fra Nordjylland", når den række, vi spiller i, indeholder klubber fra Randers, Haderslev, Hobro, Esbjerg, Silkeborg, Slagelse, Herning, Farum og Odense.
Helt enig, det er simpelthen for defensivt. Vi SKAL være klart bedre end en del klubber i Danmark og her tænker jeg på; Randers, FCN, Hobro, SønderjysKE, FCV og Silkeborg samt bedre end Esbjerg i de flese sæsoner. Vi bør være faste kandiater til at komme i Europa årligt og medaljekandidater de fleste år. Vi skal ligge og slåsse med klubber som OB, FCM og til dels Brøndby (mon ikke Jan Bech enten mister tålmodigheden eller bliver sparket ud pga. en magtkamp inden et par år) om placeringerne 2-5. Så er der selvfølgelig AGF som er en joker, men de er nok ikke relevante i et par år fremover. Men som forsvarende doublevindere og med penge på bogen er det uacceptabelt, at holdet ikke er i stand til at konkurrere om medaljer som minimum.
AaB skal være en stor klub i denne sæson, i næste og ...om hundrede år.

Jeg synes det var rigtig fedt at vinde the double sidste sæson, men det var specielt fedt fordi vi gjorde med ryggen mod muren. Jeg ville også rigtig gerne at vi klarer os godt i de nærmeste sæsoner, men jeg er altså glad for at det kun kommer til at ske, hvis vi kan gøre det med de midler vi har til rådighed.

Det er helt korrekt at det ikke er særlig sandsynligt at vi skal kunne klare os godt igennem uden at kunne investere i nogle flere gode spillere, men så må det altså være sådan. Indtil der kommer nogle flere penge i kassen. År efter år.

Alle jer der skriger på forstærkninger, I må ud og skaffe nogle midler til klubben. Gerne årligt tilbagevendende indtægter der gør at vi kan skrue op for ambitionerne UDEN at sætte vores økonomikse uafhængighed på spil. Om nogen bør AaB-fans vide hvor hurtigt man kan brænde en egenkapital på størrelse med vores af. Vi er så nødt til at komme til Herning eller vestegnen for at finde ud af hvor hurtigt man kan brænde den af, UDEN at få noget som helst til gengæld.

Vi har været der, også selvom det ikke ser kulsort ud, så er alt altså heller ikke lyserødt. Vi er nødt til at blive ved med at hive kaniner op af hatten et stykke tid endnu, og så må vi sikkert lære at leve med at det ikke lykkedes hvert eller hvert andet år.

salling23
Superliga
Superliga
Indlæg: 514
Tilmeldt: 22. jan 2010, 17:58

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af salling23 » 8. jan 2015, 22:43

Jeg forstår ikke at nogle af jer vil gamble med klubbens fremtid.

Havde I rykket ned i forrige sæson, så havde klubben måske ikke eksisteret i dag. Dette skyldes et overforbrug og at man satsede på at tjene mio på andre ting.

Jeg har længe råbt på en hvid tråd gennem hele klubben i AGF, samt tæring efter næring.

I er ligenu flere mil foran os, når det kommer til at skabe en sund fodbold forretning

jonas386
Allstar
Allstar
Indlæg: 12584
Tilmeldt: 1. jun 2009, 16:00

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af jonas386 » 9. jan 2015, 02:48

Provst i Brovst skrev: Jeg tvivler, han er fcked.

This is england:
A long list of sex acts just got banned in UK porn
http://www.independent.co.uk/news/uk/a- ... 97174.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Humiliation
Physical or verbal abuse
Strangulation
Det er da også en rimeligt stor del af pornoindustrien de forbyder skal jeg love for. Jeg læste for noget tid siden en artikel om at stortset det eneste "professionelle" porno der bliver solgt bygger på noget de fleste vil mene hører under kvindeundertrykkelse, eller en ydmygelse af kvinden. Resten finder folk i amatør pornoen.

Brugeravatar
Yankee
Allstar
Allstar
Indlæg: 7151
Tilmeldt: 6. jul 2005, 15:25

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Yankee » 9. jan 2015, 09:02

Blackouts, kvæle-porno og ydmyge AGF'ere. Jeg elsker denne her tråd.

white splash
Allstar
Allstar
Indlæg: 1385
Tilmeldt: 31. jan 2006, 12:47
Favoritspiller: Jimmy Nielsen, Rade Prica og Søren Andersen
Geografisk sted: Aalborg

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af white splash » 9. jan 2015, 09:50

Yankee skrev:Blackouts, kvæle-porno og ydmyge AGF'ere. Jeg elsker denne her tråd.
Vi mangler bare lige at Mike80 melder sig på banen med et statement, om at FCM ikke er verdensmestre i alt.

Valsted
2. div
2. div
Indlæg: 180
Tilmeldt: 7. mar 2006, 15:56
Geografisk sted: 9240

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Valsted » 9. jan 2015, 12:10

white splash skrev:
Yankee skrev:Blackouts, kvæle-porno og ydmyge AGF'ere. Jeg elsker denne her tråd.
Vi mangler bare lige at Mike80 melder sig på banen med et statement, om at FCM ikke er verdensmestre i alt.
Haha, så skal sol, stjerner og måne vist stå på en helt eksakt måde.

Hvem ved, miraklernes tid er ikke forbi endnu.

frederikshavneren
Allstar
Allstar
Indlæg: 6047
Tilmeldt: 12. jan 2011, 15:12
Favoritspiller: messi

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af frederikshavneren » 9. jan 2015, 19:25

Brian Hamalainen genoptræner efter en knæskade så ham kan vi godt stryge af listen. Har ikke brug for endnu en til 'knæ holdet'.

Brugeravatar
mich1596
Allstar
Allstar
Indlæg: 1125
Tilmeldt: 4. dec 2007, 10:34
Favoritspiller: Peter Rasmussen, IB, minni og Lucas Andersen.
Geografisk sted: 9000
Kontakt:

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af mich1596 » 10. jan 2015, 05:55

Hovedet skrev:Koncernens spøgelse svæver i en sådan grad over AaB, at jeg godt kan nære frygt for klubbens fremtid; ikke som følge af overdrevent forbrug, men som følge af manglende forbrug og ambitionsniveau.

Jeg er ærlig talt ved at køre sur i evigt defensive udmeldinger, talentsnak og generel selvudslettende retorik, som jeg fornemmer er ved at blive selvopfyldende, jf. uro nu både på spiller- og trænerfronten.

Grundlæggende skal vi gøre op med os selv, om vi ønsker et AaB, der bare eksisterer og lever et stille liv som troldene i Dovre, eller et AaB, der spiller en seriøs rolle i toppen af dansk fodbold. ¨

Hvis "talentudvikling" blot udgør en eufemisme for middelmådighed og ørkenvandring i årevis, foretrækker jeg altså at se en "serbokroat" med klasse fremfor naboens dreng. At dømme ud fra tilskuersnittet i efteråret på Aalborg Stadion står jeg næppe alene med den holdning.
Uanset hvad andre mener er du ikke alene.......og det bliver du aldrig med den holdning....har været med hele vejen fra 1"ste over tredie til suppen.
Jeg tror bare ikke det er som du beskriver, som sagt har jeg set det hele "og mere til" alle på hornevej og i det økonomiske nordjyske landskab kæmper for at AaB bliver den kontinuerlige storklub (top 4) vi er berettigetieget til set på størrelse af antal indbyggere og deraf flg talentmasse.....at vi så har været heldige/dygtige til at lykkedes internationanlt på linie med langt større klubber med langt større talentmasser, for efterfølgende at klatte det hele ned i lommerne på diverse spekulanter, der sikkert mente det godt, maner ikke desto mindre til forsigtighed.......hellere et år i første igen, med 100 mil på kontoen end 3 bronzemedaljer og minus 80:-( hvis du forstår hvad jeg mener.
Vi skal nok komme igen efter en drømme sæson. Klap nu bare hesten.......5-6-7 pladser er til at leve med når/hvis vi en gang imellem får et mesterskab....tror jeg kender et par klubber der gerne vil bytte 2-3sølv for en guld og et par der ville give højre arm for en "double"
når det så er sagt er det synd at vi har bragt os "selv" i den situation.
Men i det store hele er jeg enig....det er pisseirriterende....men der er sukker til kaffen:-)

Brugeravatar
Buzz Killington
Allstar
Allstar
Indlæg: 9849
Tilmeldt: 6. jul 2005, 17:22
Favoritspiller: Lucas Andersen
Geografisk sted: Aarhus

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Buzz Killington » 12. jan 2015, 06:20

SE snupper Marc Pedersen. Var ogsaa lidt lunken ved tanken om ham grundet hans skadeshistorie og hoeje alder af et uproevet talent at vaere.

http://www.bold.dk/nyt/soenderjyske-snu ... a-anfoerer

Hvis nogen har overset det, saa har vi tilsyneladende scouted ham tidligere.
http://www.bold.dk/nyt/AaB-holder-oeje ... urn false;
"No dickheads"

Forbyd Pyrus

frederikshavneren
Allstar
Allstar
Indlæg: 6047
Tilmeldt: 12. jan 2011, 15:12
Favoritspiller: messi

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af frederikshavneren » 12. jan 2015, 22:18

Iflg. GP (Göteborgs Posten) er Tobias Sana tæt på at indgå en længerevarende kontrakt med Malmö FF.

Brugeravatar
AaB 85 95 99 08
Landshold
Landshold
Indlæg: 892
Tilmeldt: 19. jul 2013, 09:06
Favoritspiller: Torben Boye
Geografisk sted: København

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af AaB 85 95 99 08 » 13. jan 2015, 09:51

Der begynder efterhånden at være bekymrende, at vi ikke har fået løst vores problem på venstre back og især vores angriberproblem.

Bør kan frygte, at det skyldes, at træneren har fokus andre steder, og derfor ikke har en klar kommunikation med Gaarde? Eller peger pilen snarere på Gaarde?... Det er jo forfærdeligt, at klubben og Kent har valgt at bringe sig i denne situation med grund til inhabilitets-bekymring.
Fodbold skal ses med hjertet!

Brugeravatar
MrBangDK
Allstar
Allstar
Indlæg: 5102
Tilmeldt: 30. apr 2007, 10:06
Geografisk sted: 2730 - det mondæne Herlev..

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af MrBangDK » 13. jan 2015, 09:57

AaB 85 95 99 08 skrev:Der begynder efterhånden at være bekymrende, at vi ikke har fået løst vores problem på venstre back og især vores angriberproblem.

Bør kan frygte, at det skyldes, at træneren har fokus andre steder, og derfor ikke har en klar kommunikation med Gaarde? Eller peger pilen snarere på Gaarde?... Det er jo forfærdeligt, at klubben og Kent har valgt at bringe sig i denne situation med grund til inhabilitets-bekymring.
Du har intet at frygte.. Det har INTET med det at gøre..

Pilen peger udelukkende på utålmodige fans, som prøver at piske en stemning op!
Ska' vi hak'?

Brugeravatar
Søgaard
Allstar
Allstar
Indlæg: 1985
Tilmeldt: 7. jul 2005, 22:42

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Søgaard » 13. jan 2015, 10:05

Venstre back: Blåbjerg, backup PK. Måske med J. Ahlmann klar til de sidste 4-6 kampe.

Angriber: Jönsson er tilbage på græs - Helenius og AK kan kun få et bedre forår. V. Ahlmann bliver ligeledes kun bedre som tiden går.

Problems solved.
Aalborg BK 1885!

Brugeravatar
Kenneth K
Allstar
Allstar
Indlæg: 6854
Tilmeldt: 7. jul 2005, 09:07
Geografisk sted: Århus

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Kenneth K » 13. jan 2015, 10:10

Og lad os da også lige tage det lidt med ro... hvor stort er problemet reelt? Vi har Blåbjerg til backen og må bare, selvom det historikken taget i betragtning bestemt ikke er optimalt, bruge Patrick som backup, frem til at Ahlmann igen er fit for fight. I angrebet er Jönsson tilbage lige om lidt, Helenius må vi forvente kan hæve sit niveau, AK skal også nok komme tilbage på niveau, og Spalvis er tilmed tilbage på græs før eller siden. Ene har samtidig vist sig som en god substitut på de forreste pladser.

Vi har et godt hold. Faktisk ville det ikke overraske mig, om vi bliver forårets hold.

Brugeravatar
Yankee
Allstar
Allstar
Indlæg: 7151
Tilmeldt: 6. jul 2005, 15:25

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Yankee » 13. jan 2015, 10:41

Og siden hvornår har AaB haft held med at løse sportslige problemer på transfermarkedet?

Lad os nu fokusere på at få det bedste ud af de angribere, vi allerede har. Vi har FIRE (!) potentielle topangribere, og så vil folk gudhjælpemig brænde millioner af på diverse Superettan-nulbonner.

Rextherunt
Landshold
Landshold
Indlæg: 772
Tilmeldt: 31. okt 2005, 13:05
Geografisk sted: Østjylland

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Rextherunt » 13. jan 2015, 12:46

AaB 85 95 99 08 skrev:Der begynder efterhånden at være bekymrende, at vi ikke har fået løst vores problem på venstre back og især vores angriberproblem.

Bør kan frygte, at det skyldes, at træneren har fokus andre steder, og derfor ikke har en klar kommunikation med Gaarde? Eller peger pilen snarere på Gaarde?... Det er jo forfærdeligt, at klubben og Kent har valgt at bringe sig i denne situation med grund til inhabilitets-bekymring.
Hvorfor er det du mener vi har et angriber problem?
Ja vi mangler en på venstre back... men i min optik mangler vi mere en midtbanespiller med kreativitet i støvlerne (som Lucas eller Kusk)... det har været tydeligt at vi har manglet Kusk's kreativitet på kanterne så derfor hælder jeg mere til sådan en type end en angriber. Mener også at vi har nok i de 4 vi allerede har.
Det handler IKKE om at vinde...det handler om at YDMYGE!!

Brugeravatar
astonvilla
Allstar
Allstar
Indlæg: 2607
Tilmeldt: 26. jul 2007, 10:28
Favoritspiller: Jozo
Geografisk sted: 9000 !!!!

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af astonvilla » 13. jan 2015, 13:12

http://www.bold.dk/nyt/rommedahl-stopper-i-waalwijk" onclick="window.open(this.href);return false;

Sæt i gang Gaarde! haha..sorrysorry..den lå lige til det
Bienvenu Bassogog!

frederikshavneren
Allstar
Allstar
Indlæg: 6047
Tilmeldt: 12. jan 2011, 15:12
Favoritspiller: messi

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af frederikshavneren » 13. jan 2015, 15:05

Kenneth K skrev:Og lad os da også lige tage det lidt med ro... hvor stort er problemet reelt? Vi har Blåbjerg til backen og må bare, selvom det historikken taget i betragtning bestemt ikke er optimalt, bruge Patrick som backup, frem til at Ahlmann igen er fit for fight. I angrebet er Jönsson tilbage lige om lidt, Helenius må vi forvente kan hæve sit niveau, AK skal også nok komme tilbage på niveau, og Spalvis er tilmed tilbage på græs før eller siden. Ene har samtidig vist sig som en god substitut på de forreste pladser.

Vi har et godt hold. Faktisk ville det ikke overraske mig, om vi bliver forårets hold.
Tja på papiret ser truppen måske fin nok ud, men der er altså nogle spørgsmålstegn og grundlæggende problemer som det vil være risikabelt at sidde overhørig.

Med Ahlmann og Gorter skadet har vi ingen venstre back i truppen! Blåbjerg og Patrick er ikke venstre backs, de kan til nød spille pladsen, men offensivt bliver det et stort problem for os. Jeg ved ikke hvilke andre klubber som vil stille sig tilfreds med at spille en forårssæson uden en venstre back i truppen? Backerne er ret afgørende for vores offensiv, det er derfor et stort problem at Gorter er blevet skadet og der i skrivende stund ikke er noget der tyder på at Gaarde vil udvise rettidig omhu.
Det siger rigtig meget om vores spillemæssige kvaler i efterårssæsonen at Dalsgaard var vores måske vigtigste offensive kort, prøv lige at forestil jer at han bliver skadet så er vi fucked (antijinx).

RJ spillede sidst en betydende kamp primo maj 2014. At tro at han kan løse vores spillemæssige problemer startende med hjemmekampen mod Club Brugge er nok ret tvivlsomt, i bedste fald bliver han en god joker til de første kampe i forårssæsonen. Når man har været ude så længe som RJ har så er det klart at han er milevidt fra kampformen, se bare på de problemer som rustne Ene og Helenius havde i efteråret.
AK lignede med få undtagelser i efteråret en yderst middelmådig angriber. Det var meget skuffende det han viste, men som tilfældet også var med Helenius så led AK også under at vi skabte meget få målchancer.

Jeg håber at vi får bedre takter at se fra Ene og Helenius i forårssæsonen. Nu har de tid til at restituere og bygge på, men for mig at se er de begge to stadigvæk meget langt fra fordums storhed. Ene har her i vinterpausen været plaget af en mindre skavank og det skrøbelige bentøj gør det svært for ham at ramme topformen.

Med Gorters skade og afgangen af Wichmann så er vi i min optik svækket her før forårssæsonen. Wichmann delte vandene og jeg var bestemt heller ikke altid tilfreds med det han viste, men Wichmann havde trods alt noget af den kreativitet som vi så tydeligt manglede. Som jeg ser det var det en fejl at ophæve Wichmanns kontrakt. Jeg er ret sikker på at han nok skal blive en profil i Viborg, samt gøre det godt til efteråret i Superligaen når Viborg rykker op.

Som jeg ser det mangler vi helt oplagt en venstre back samt en kreativ midtbanespiller. På midtbanen mangler vi en der kan gøre det uventede og som er kreativ og en god dribler (eksempelvis
S. Gustafsson eller Kevin Mensah).

Økonomien er som altid et issue når vi taler AaB, men med afgangen af SF og Wichmann må der være lønkroner at gøre godt med i budgettet. Det koster selvfølgelig penge at hente et par nye spillere, men det kan blive endnu dyrere ikke at gøre noget...

gravballe
Allstar
Allstar
Indlæg: 3657
Tilmeldt: 19. sep 2013, 12:33

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af gravballe » 13. jan 2015, 15:55

jeg forstår godt hvis man ikke gider bruge penge på en venstre kant mere. Så er det bedre at lade Blåbjerg få lidt erfaring og suplere op med patrick. Og på den måde få kørt lidt Rutine ind på Blåbjerg så han kan tage over når vi sælger thelander

Jeg tror der er rydet lidt ud i spillerne for at få plads til at lave lidt forlængelser.

Brugeravatar
Søgaard
Allstar
Allstar
Indlæg: 1985
Tilmeldt: 7. jul 2005, 22:42

Re: Transferønsker vol. 18 (Vintervinduet 2015)

Indlæg af Søgaard » 13. jan 2015, 16:30

frederikshavneren skrev:
Kenneth K skrev:Og lad os da også lige tage det lidt med ro... hvor stort er problemet reelt? Vi har Blåbjerg til backen og må bare, selvom det historikken taget i betragtning bestemt ikke er optimalt, bruge Patrick som backup, frem til at Ahlmann igen er fit for fight. I angrebet er Jönsson tilbage lige om lidt, Helenius må vi forvente kan hæve sit niveau, AK skal også nok komme tilbage på niveau, og Spalvis er tilmed tilbage på græs før eller siden. Ene har samtidig vist sig som en god substitut på de forreste pladser.

Vi har et godt hold. Faktisk ville det ikke overraske mig, om vi bliver forårets hold.
Tja på papiret ser truppen måske fin nok ud, men der er altså nogle spørgsmålstegn og grundlæggende problemer som det vil være risikabelt at sidde overhørig.

Med Ahlmann og Gorter skadet har vi ingen venstre back i truppen! Blåbjerg og Patrick er ikke venstre backs, de kan til nød spille pladsen, men offensivt bliver det et stort problem for os. Jeg ved ikke hvilke andre klubber som vil stille sig tilfreds med at spille en forårssæson uden en venstre back i truppen? Backerne er ret afgørende for vores offensiv, det er derfor et stort problem at Gorter er blevet skadet og der i skrivende stund ikke er noget der tyder på at Gaarde vil udvise rettidig omhu.
Det siger rigtig meget om vores spillemæssige kvaler i efterårssæsonen at Dalsgaard var vores måske vigtigste offensive kort, prøv lige at forestil jer at han bliver skadet så er vi fucked (antijinx).

RJ spillede sidst en betydende kamp primo maj 2014. At tro at han kan løse vores spillemæssige problemer startende med hjemmekampen mod Club Brugge er nok ret tvivlsomt, i bedste fald bliver han en god joker til de første kampe i forårssæsonen. Når man har været ude så længe som RJ har så er det klart at han er milevidt fra kampformen, se bare på de problemer som rustne Ene og Helenius havde i efteråret.
AK lignede med få undtagelser i efteråret en yderst middelmådig angriber. Det var meget skuffende det han viste, men som tilfældet også var med Helenius så led AK også under at vi skabte meget få målchancer.

Jeg håber at vi får bedre takter at se fra Ene og Helenius i forårssæsonen. Nu har de tid til at restituere og bygge på, men for mig at se er de begge to stadigvæk meget langt fra fordums storhed. Ene har her i vinterpausen været plaget af en mindre skavank og det skrøbelige bentøj gør det svært for ham at ramme topformen.

Med Gorters skade og afgangen af Wichmann så er vi i min optik svækket her før forårssæsonen. Wichmann delte vandene og jeg var bestemt heller ikke altid tilfreds med det han viste, men Wichmann havde trods alt noget af den kreativitet som vi så tydeligt manglede. Som jeg ser det var det en fejl at ophæve Wichmanns kontrakt. Jeg er ret sikker på at han nok skal blive en profil i Viborg, samt gøre det godt til efteråret i Superligaen når Viborg rykker op.

Som jeg ser det mangler vi helt oplagt en venstre back samt en kreativ midtbanespiller. På midtbanen mangler vi en der kan gøre det uventede og som er kreativ og en god dribler (eksempelvis
S. Gustafsson eller Kevin Mensah).

Økonomien er som altid et issue når vi taler AaB, men med afgangen af SF og Wichmann må der være lønkroner at gøre godt med i budgettet. Det koster selvfølgelig penge at hente et par nye spillere, men det kan blive endnu dyrere ikke at gøre noget...
Jeg aner ikke hvem Gustafsson er, og hvis Mensah er din ide om en ny profil der trækkers os op fra dag 1, så tror jeg du bliver skuffet. Det er heller ikke sikkert, at et ny venstre back slår til. Blåbjerg har udtalt, at han ser sig selv som venstre back på SL niveau til at starte med, så kan ikke se problemet der - han kan lige så vel udvikle de nødvendige offensive kompetencer, som en mand udefra kan komme ind og slå til. Og bliver Dalsgaard skadet, så er vores glimrende højreback fra sidste forår klar igen, efter en skade.

Hvis og hvis. Man kan blive ved med at stille scenarier op, der gør at vi ser tynde ud. Lad os hente en ny målmand, hvis nu Larsen og CC bliver skadet. Hvad med en def. midt mere, hvis Würtz og Augo skulle gå i stykker, de er jo oppe i årene. Nej vel? Vi får ingen ind på Kusk niveau til den midtbane - slet ikke uden at det koster en bondegård. Hvilken venstreback skulel vi kunne hente, som er glimrende offensivt og klart bedre end Blåbjerg, uden at det ligeledes koster en bondegård (vi har allerede en lejesvend på den post) - plus at han skal være klar og sikker starter fra dag 1? Hvorfor ikke satse på talenterne, Blåbjerg bagi, Børsting, Bruhn, Thrane, Thomsen på kanterne. Kan de ikke blomstre, eller skal vi bare lade være med at finde ud af det?

Jeg mener ikke det er rettidig omhu at hente løs, fordi vi har et par skader - kun hvis der kommer noget ekstraordinært forbi, til en god pris. Rettidig omhu er at bruge talenterne.
Aalborg BK 1885!

Låst