Det haenger vel sammen, som i der skal vaere solid grobund for den slags til at begynde med. Ellers havde medierne jo ogsaa haft succes med at skabe en stor jysk rivalisering, for det ville da kun tjene deres oekonomiske interesser hvis det kunne lade sig goere.Køllen I Møllen skrev:Man kan bare ikke banke sådan et opgør kunstigt op uden mediernes fulde opbakning. Medierne kan i den grad manipulere folk til at interessere sig for hvad som helst. Det københavnske derby havde været nul og niks uden mediernes 25 år lange bombardement og manipulation.frederikshavneren skrev:Kæmpe afbrænder af Kusk i københavner derbyet. Werge er som altid træls at høre på, men jeg kan kun give ham ret i tidligere udtalelser om at der mangler et tilsvarende storopgør i Jylland (selvfølgelig i mindre format). Det er for sløjt at "slaget om heden" er det største jyske opgør i medierne.
AaB mod AGF burde være et storopgør og Jyllands svar på en klassiker, men det er desværre ikke tilfældet.
Superliga 2015/16
- Buzz Killington
- Allstar

- Indlæg: 9849
- Tilmeldt: 6. jul 2005, 17:22
- Favoritspiller: Lucas Andersen
- Geografisk sted: Aarhus
Re: Superliga 2015/16
"No dickheads"
Forbyd Pyrus
Forbyd Pyrus
- Provst i Brovst
- Allstar

- Indlæg: 4377
- Tilmeldt: 1. nov 2005, 15:56
- Favoritspiller: Erik Bo Andersen. Jimmy Nielsen. Nicklas Helenius.
Re: Superliga 2015/16
Sådan fungerer verden ikke, mennesker kan ikke frigøre sig fra deres interesser og slet ikke journalister, der i den moderne udgave mener at de er nyheden og det spændende.Buzz Killington skrev:Det haenger vel sammen, som i der skal vaere solid grobund for den slags til at begynde med. Ellers havde medierne jo ogsaa haft succes med at skabe en stor jysk rivalisering, for det ville da kun tjene deres oekonomiske interesser hvis det kunne lade sig goere.Køllen I Møllen skrev:Man kan bare ikke banke sådan et opgør kunstigt op uden mediernes fulde opbakning. Medierne kan i den grad manipulere folk til at interessere sig for hvad som helst. Det københavnske derby havde været nul og niks uden mediernes 25 år lange bombardement og manipulation.frederikshavneren skrev:Kæmpe afbrænder af Kusk i københavner derbyet. Werge er som altid træls at høre på, men jeg kan kun give ham ret i tidligere udtalelser om at der mangler et tilsvarende storopgør i Jylland (selvfølgelig i mindre format). Det er for sløjt at "slaget om heden" er det største jyske opgør i medierne.
AaB mod AGF burde være et storopgør og Jyllands svar på en klassiker, men det er desværre ikke tilfældet.
- Når det først kører for AaB, er det som at løbe ind i en kniv. Det gør ondt på krop og sjæl. Hobros cheftræner, Lars Justesen.
- De var fruktansvärt bra. Guillermo Molins, Malmö FF.
- De var fruktansvärt bra. Guillermo Molins, Malmö FF.
- NIN
- Allstar

- Indlæg: 2791
- Tilmeldt: 16. mar 2010, 18:05
- Favoritspiller: Glenn Hoddle
- Geografisk sted: Vestbyen
- Kontakt:
Re: Superliga 2015/16
Man kan hade presse hypen omkring det såkaldte Københavnske "new firm" alt hvad man vil og der har vel reelt set ikke været mere grund til det end nu, hvor Vestegnen ikke har vundet noget de sidste hundrede år. Men hvad skulle være den jyske pendant? Gymnastik klubben er kun i landets bedste række hvert andet år og overbygningen til Ikast er det jyske svar på AB og hvad er der så tilbage? Randers? SønderJyske? Det er næppe hold der ligger gader og stræder øde om så formiddagspressen skrev side op og ned. Vi må blot erkende at vi er Jylland. Længere er den ikke.
- Køllen I Møllen
- Allstar

- Indlæg: 8528
- Tilmeldt: 9. jun 2007, 20:00
Re: Superliga 2015/16
Hvem siger at der absolut skal være et kunstigt oppustet kæmpeopgør? Kan en liga ikke bare leve sit eget liv?NIN skrev:Man kan hade presse hypen omkring det såkaldte Københavnske "new firm" alt hvad man vil og der har vel reelt set ikke været mere grund til det end nu, hvor Vestegnen ikke har vundet noget de sidste hundrede år. Men hvad skulle være den jyske pendant? Gymnastik klubben er kun i landets bedste række hvert andet år og overbygningen til Ikast er det jyske svar på AB og hvad er der så tilbage? Randers? SønderJyske? Det er næppe hold der ligger gader og stræder øde om så formiddagspressen skrev side op og ned. Vi må blot erkende at vi er Jylland. Længere er den ikke.
Janteloven eksisterer IKKE!
- Køllen I Møllen
- Allstar

- Indlæg: 8528
- Tilmeldt: 9. jun 2007, 20:00
Re: Superliga 2015/16
Jeg havde et læserbrev i Tipsbladet i 1995 hvor jeg undrede mig over at FCK fik 10 gange så megen spalteplads i bladet end AaB som var danske mestre og havde flere tilskuere. En undersøgelse dengang viste at AaB var et større brand end FCK men at FCK fik enormt meget mere mediedækning.Buzz Killington skrev:Det haenger vel sammen, som i der skal vaere solid grobund for den slags til at begynde med. Ellers havde medierne jo ogsaa haft succes med at skabe en stor jysk rivalisering, for det ville da kun tjene deres oekonomiske interesser hvis det kunne lade sig goere.Køllen I Møllen skrev:Man kan bare ikke banke sådan et opgør kunstigt op uden mediernes fulde opbakning. Medierne kan i den grad manipulere folk til at interessere sig for hvad som helst. Det københavnske derby havde været nul og niks uden mediernes 25 år lange bombardement og manipulation.frederikshavneren skrev:Kæmpe afbrænder af Kusk i københavner derbyet. Werge er som altid træls at høre på, men jeg kan kun give ham ret i tidligere udtalelser om at der mangler et tilsvarende storopgør i Jylland (selvfølgelig i mindre format). Det er for sløjt at "slaget om heden" er det største jyske opgør i medierne.
AaB mod AGF burde være et storopgør og Jyllands svar på en klassiker, men det er desværre ikke tilfældet.
Janteloven eksisterer IKKE!
- NIN
- Allstar

- Indlæg: 2791
- Tilmeldt: 16. mar 2010, 18:05
- Favoritspiller: Glenn Hoddle
- Geografisk sted: Vestbyen
- Kontakt:
Re: Superliga 2015/16
Pressen og medierne har indflydelse både nationalt og lokalt. Du skriver læsebreve til Tipsbladet så det må også påvirke dig som det påvirker os andre dødlige.Køllen I Møllen skrev:Hvem siger at der absolut skal være et kunstigt oppustet kæmpeopgør? Kan en liga ikke bare leve sit eget liv?NIN skrev:Man kan hade presse hypen omkring det såkaldte Københavnske "new firm" alt hvad man vil og der har vel reelt set ikke været mere grund til det end nu, hvor Vestegnen ikke har vundet noget de sidste hundrede år. Men hvad skulle være den jyske pendant? Gymnastik klubben er kun i landets bedste række hvert andet år og overbygningen til Ikast er det jyske svar på AB og hvad er der så tilbage? Randers? SønderJyske? Det er næppe hold der ligger gader og stræder øde om så formiddagspressen skrev side op og ned. Vi må blot erkende at vi er Jylland. Længere er den ikke.
- Lindmark
- Allstar

- Indlæg: 1959
- Tilmeldt: 15. jul 2005, 09:03
- Favoritspiller: Mattias Lindström
- Geografisk sted: 80% Nordjylland / 20% RoW
Re: Superliga 2015/16
NIN skrev:Man kan hade presse hypen omkring det såkaldte Københavnske "new firm" alt hvad man vil og der har vel reelt set ikke været mere grund til det end nu, hvor Vestegnen ikke har vundet noget de sidste hundrede år. Men hvad skulle være den jyske pendant? Gymnastik klubben er kun i landets bedste række hvert andet år og overbygningen til Ikast er det jyske svar på AB og hvad er der så tilbage? Randers? SønderJyske? Det er næppe hold der ligger gader og stræder øde om så formiddagspressen skrev side op og ned. Vi må blot erkende at vi er Jylland. Længere er den ikke.
Beklager, men jeg elsker bare at have ret.Lindmark skrev:... hvorefter du vågner og fra din rare drøm og kommer til at tænke på at DBU ligger i Brøndby og at landsholdet spiller i Parken - samt at alle tjøwenhawnerjournalisterne til alle tider vil fortsætte deres circle-wank omkring netop disse to 'klubber'. Dernæst satser du på et realistisk scenarie: 0-0 og et par karantænedage. Og så går du i gang med at hade lidt mere på FCM, og så er hele top3 i dansk fodbold dækket fint indPastorius skrev:Jeg satser altid på det går helt amok på banen og tilskuerpladserne. Begge hold bliver taberdømt, idømt kæmpebøder og 15-20 strafpoint hver eller ultimativt bliver degraderet til danmarksserien uden mulighed for appel.Lindmark skrev: Forventer det samme som altid: røvsyg kamp (på banen) og 0-0, alternativt 1-0 til en af siderne. Håber det samme som altid: røvsyg kamp og 0-0, alternativt 1-1, samt gerne en masse karantænedag og småskader.
I øvrigt er både 'GF, OB, EfB og AaB traditionsklubber fra de største danske provinsbyer, med mange drabelige indbyrdes opgør igennem historien - selvfølgelig er der masser af klassikerpotentiale i disse opgør. Jeg tror og håber at det bliver bedre med den kommende ligastruktur, hvor en hjemme- og en udekamp imod hver modstander afgører hvem der kommer i slutspil - og yderligere en hjemme- og en udekamp mod de fem største rivaler afgør hvem der bliver mestre.
Lindmark / Vendelbokartellet
Re: Superliga 2015/16
Der ville nu også have været en vis skønhed i mit scenarie - lige et øjeblik da der var afbrydelse, var jeg lige ved at tro på detLindmark skrev: Beklager, men jeg elsker bare at have ret.
I øvrigt er både 'GF, OB, EfB og AaB traditionsklubber fra de største danske provinsbyer, med mange drabelige indbyrdes opgør igennem historien - selvfølgelig er der masser af klassikerpotentiale i disse opgør. Jeg tror og håber at det bliver bedre med den kommende ligastruktur, hvor en hjemme- og en udekamp imod hver modstander afgører hvem der kommer i slutspil - og yderligere en hjemme- og en udekamp mod de fem største rivaler afgør hvem der bliver mestre.
(Nu kan vi da håbe på en bøde oveni alle de andre regninger til Sugar-daddy).
Med venlig Hilsen
--
Robert
--
Robert
Re: Superliga 2015/16
Nu er mit kendskab til det fynske temmelig godt, og her har det i snart mange år været OB's "held-i-uheld", at de er så enerådende, og at nærmeste traditionsklub er hensygnende Vejle. FC Fyn projektet blev aldrig andet end en bastard, og det ældre OB-publikum savner stadigt opgørene med værftsbisserne i B1909 og og de nyfine i B1913. Den sidste rest der var tilbage var i starten af 2000'erne, hvor B1913 var bedst i ungdomsrækker (fx Martin Vingaard og Absalonsen), og fx Vingaards far udtalte, at sønnike aldrig skulle skifte til OB. I Aalborg havde vi lidt den samme pendant med Chang (fx Tengstedt-brødrene), hvor Chang også var på niveau med AaB i 1980'erne, indtil Scheelminde, Provstejorden og Kærby blev sølvbryllupskvarterer.
Svendborg har desværre ikke kunne mønstre et anstændigt hold siden AaB spillede den legendariske oprykningskamp på Høje Bøge.
Det er overordentlig fint, at have en hademodstander, og her ser jeg klart et større potentiale i FCM end i GF, som de senere år har haft rigeligt i at forsvare deres position i Østjylland mod Horsens og Randers.
Svendborg har desværre ikke kunne mønstre et anstændigt hold siden AaB spillede den legendariske oprykningskamp på Høje Bøge.
Det er overordentlig fint, at have en hademodstander, og her ser jeg klart et større potentiale i FCM end i GF, som de senere år har haft rigeligt i at forsvare deres position i Østjylland mod Horsens og Randers.
In verbis simus faciles
Re: Superliga 2015/16
Vi kan prøve, lige så meget som vi vil: De klubber, som nordjyderne helst vil vinde over - og helst tropper op på stadion for at se, vil også i de næste mange år være Brøndby og FCK.
FCM-hadet er fint nok, men vel også mest udtalt hos de faste og mest dedikerede fans. For marginal-tilskueren løfter FCM sig ikke sønderligt over Randers og Esbjerg i attraktion.
FCM-hadet er fint nok, men vel også mest udtalt hos de faste og mest dedikerede fans. For marginal-tilskueren løfter FCM sig ikke sønderligt over Randers og Esbjerg i attraktion.
- Mr. Larsen
- Allstar

- Indlæg: 4982
- Tilmeldt: 5. jun 2005, 16:29
- Favoritspiller: Jimmy Nielsen
- Geografisk sted: Hjørring, Nordjylland
- Kontakt:
Re: Superliga 2015/16
En del af grundene til deres popularitet har jo netop været skabt af pressen som promoverer dem helt vildt, det gir ulig konkurrence vilkår fordi det er så meget nemmere fx. at sælge sponsorpladser til et hold man ved bliver vist meget i pressen og ikke mindst til en meget bedre pris.BoT skrev:Vi kan prøve, lige så meget som vi vil: De klubber, som nordjyderne helst vil vinde over - og helst tropper op på stadion for at se, vil også i de næste mange år være Brøndby og FCK.
FCM-hadet er fint nok, men vel også mest udtalt hos de faste og mest dedikerede fans. For marginal-tilskueren løfter FCM sig ikke sønderligt over Randers og Esbjerg i attraktion.
Betingelserne for dem er langt nemmere end fx. dem Sønderjyske har som må kæmpe for at holde budgetterne i sort, fordi de har ikke en eller anden rigmand der lige pludselig smider 100 mio for at redde deres røv.
Men de 10 andre klubber i ligaen skal også være bedre til at forhandle så nogen forhold ind i tv kontrakterne, vi så hvor nemt det var at knække Brøndby sidst da de troede de kunne gå solo, og la da bare dem og evt prøve igen. De har mindst ligeså meget brug for os som vi for dem, der er ingen TV selskaber der kun vil købe rettighederne til 2 x 16-17 kampe pr sæson
“To do something well is so worthwhile that to die trying to do it better cannot be foolhardy. It would be a waste of life to do nothing with one's ability, for I feel that life is measured in achievement, not in years alone.” - Bruce McLaren
-
seamann
Re: Superliga 2015/16
Det tror jeg såmænd du har ret i. Men hvorfor er det så sådan?BoT skrev:Vi kan prøve, lige så meget som vi vil: De klubber, som nordjyderne helst vil vinde over - og helst tropper op på stadion for at se, vil også i de næste mange år være Brøndby og FCK.
FCM-hadet er fint nok, men vel også mest udtalt hos de faste og mest dedikerede fans. For marginal-tilskueren løfter FCM sig ikke sønderligt over Randers og Esbjerg i attraktion.
For mit eget vedkommende hænger det sammen med at jeg er så pissetræt af at se Kbh få i pose og sæk mens resten af landet åbenbart blot kan se til. Dvs en begrundelse, der ligger ud over fodboldbanen, selv om de samme forhold som i resten af samfundet også finder sted i fodboldverdenen (pressen, københavneriet på landsholdet mv).
Og da vi åbenbart ikke kan få en løsrivelse af Jylland - med egen stat - er fodboldbanen jo et sted at dunke dem oven i hovedet.
-
white splash
- Allstar

- Indlæg: 1385
- Tilmeldt: 31. jan 2006, 12:47
- Favoritspiller: Jimmy Nielsen, Rade Prica og Søren Andersen
- Geografisk sted: Aalborg
Re: Superliga 2015/16
http://m.bt.dk/superligaen/bt-vurderer- ... uperligaen
Denne artikel viser vel problemet ret godt... Brøndby skal bare snuse til toppen og vups så er de næsten tilbage ved fordums storhedstider...
I øvrigt sjovt at de i deres Brøndby liderlighed lige glemmer et "lille" nederlag i AA.....
Denne artikel viser vel problemet ret godt... Brøndby skal bare snuse til toppen og vups så er de næsten tilbage ved fordums storhedstider...
I øvrigt sjovt at de i deres Brøndby liderlighed lige glemmer et "lille" nederlag i AA.....
-
seamann
Re: Superliga 2015/16
Fantastisk, den burde klippes ud og rammes ind (eller noget). Et suverænt eksempel på lokalavisernes blindhed, fornægtelse og bias.white splash skrev:http://m.bt.dk/superligaen/bt-vurderer- ... uperligaen
Denne artikel viser vel problemet ret godt... Brøndby skal bare snuse til toppen og vups så er de næsten tilbage ved fordums storhedstider...
I øvrigt sjovt at de i deres Brøndby liderlighed lige glemmer et "lille" nederlag i AA.....
Re: Superliga 2015/16
Slap nu af.white splash skrev:http://m.bt.dk/superligaen/bt-vurderer- ... uperligaen
Denne artikel viser vel problemet ret godt... Brøndby skal bare snuse til toppen og vups så er de næsten tilbage ved fordums storhedstider...
I øvrigt sjovt at de i deres Brøndby liderlighed lige glemmer et "lille" nederlag i AA.....
BT er en dårlig tabloidavis, hvis primære samfundsnytte er, at man kan sætte sig på den hvis bænken er lidt våd. At de hiver nogle procenter ud af røven tæller ikke for meget. Det bliver snart koldt og sammen med varmen forsvinder Brøndbys lille formstigning.
-
FlæskeFrank
- Allstar

- Indlæg: 6796
- Tilmeldt: 11. jul 2005, 20:06
- Geografisk sted: Middelfart
Re: Superliga 2015/16
white splash skrev:http://m.bt.dk/superligaen/bt-vurderer- ... uperligaen
Denne artikel viser vel problemet ret godt... Brøndby skal bare snuse til toppen og vups så er de næsten tilbage ved fordums storhedstider...
I øvrigt sjovt at de i deres Brøndby liderlighed lige glemmer et "lille" nederlag i AA.....
Fantastisk artikel. Vi ved, at når de andre hold ikke vil anerkende AaBs rolle i topstriden, så går det dem ilde.
Den er hjemme.
I øvrigt fantastisk at artiklen er fra i dag og de tre tophold er nr. 1, nr. 2 og nr. 4 i rækken. Men det er vel ligesom FCM, der jo mente, at de var de bedste fordi de altid blev nr. 2...
- FlæskeFrank
Re: Superliga 2015/16
Det er til gengæld sjovt de har fjernet artiklen fra BT Sportens Facebook-side, efter samtlige kommentarer mere eller mindre omhandlede hvordan AaB var fuldstændig fraværende i deres opsummering.
Men ja, BT er jo en taber tabloid avis, så det overrasker ikke.
Men ja, BT er jo en taber tabloid avis, så det overrasker ikke.
Sorte Halifax-maskiner hoppede over klitterne ved Søndervig!
-
frederikshavneren
- Allstar

- Indlæg: 6047
- Tilmeldt: 12. jan 2011, 15:12
- Favoritspiller: messi
Re: Superliga 2015/16
Artiklen opsummerer meget godt mediernes konstante undervurdering af AaB. Med undtagelse af mesterskaberne så er AaB en uinteressant klub for de landsdækkende medier, i deres optik falder vi i samme kategori som de grå mus fra Viborg og overses derfor nemt. Vi mangler noget 'kant' hvis vi skal være interessant uden for Nordjylland.Frygah skrev:Det er til gengæld sjovt de har fjernet artiklen fra BT Sportens Facebook-side, efter samtlige kommentarer mere eller mindre omhandlede hvordan AaB var fuldstændig fraværende i deres opsummering.
Men ja, BT er jo en taber tabloid avis, så det overrasker ikke.
FCM har gjort mange ting rigtigt, noget af det vigtigste er at de netop har noget af det vi mangler, da de har formået at gøre klubben til noget alle har en mening om. FCM har kant og det ser jeg som noget positivt. Det gør klubben interessant for tilskuere, medier og sponsorer i et landsdækkende perspektiv.
I forhold til artiklens tema så er det ikke topniveauet der afholder AaB fra guldkampen, det er bundniveauet der gør det.
-
white splash
- Allstar

- Indlæg: 1385
- Tilmeldt: 31. jan 2006, 12:47
- Favoritspiller: Jimmy Nielsen, Rade Prica og Søren Andersen
- Geografisk sted: Aalborg
Re: Superliga 2015/16
Enig i at AaB godt kunne stikke snuden lidt mere frem en gang i mellem.frederikshavneren skrev:Artiklen opsummerer meget godt mediernes konstante undervurdering af AaB. Med undtagelse af mesterskaberne så er AaB en uinteressant klub for de landsdækkende medier, i deres optik falder vi i samme kategori som de grå mus fra Viborg og overses derfor nemt. Vi mangler noget 'kant' hvis vi skal være interessant uden for Nordjylland.Frygah skrev:Det er til gengæld sjovt de har fjernet artiklen fra BT Sportens Facebook-side, efter samtlige kommentarer mere eller mindre omhandlede hvordan AaB var fuldstændig fraværende i deres opsummering.
Men ja, BT er jo en taber tabloid avis, så det overrasker ikke.
FCM har gjort mange ting rigtigt, noget af det vigtigste er at de netop har noget af det vi mangler, da de har formået at gøre klubben til noget alle har en mening om. FCM har kant og det ser jeg som noget positivt. Det gør klubben interessant for tilskuere, medier og sponsorer i et landsdækkende perspektiv.
I forhold til artiklens tema så er det ikke topniveauet der afholder AaB fra guldkampen, det er bundniveauet der gør det.
Er til gengæld uenig i det sidste du skriver. De er vel akkurat ligeså store guldfavoritter, som BIF er det? De har samme antal point, og sidst de mødtes fik BIF en gevaldig snitter.
1 2 3 Jimmy er en mur!
Re: Superliga 2015/16
Jeg har svært ved at udtrykke hvor forvrøvlet jeg synes det udsagn er.frederikshavneren skrev:Artiklen opsummerer meget godt mediernes konstante undervurdering af AaB. Med undtagelse af mesterskaberne så er AaB en uinteressant klub for de landsdækkende medier, i deres optik falder vi i samme kategori som de grå mus fra Viborg og overses derfor nemt. Vi mangler noget 'kant' hvis vi skal være interessant uden for Nordjylland.Frygah skrev:Det er til gengæld sjovt de har fjernet artiklen fra BT Sportens Facebook-side, efter samtlige kommentarer mere eller mindre omhandlede hvordan AaB var fuldstændig fraværende i deres opsummering.
Men ja, BT er jo en taber tabloid avis, så det overrasker ikke.
FCM har gjort mange ting rigtigt, noget af det vigtigste er at de netop har noget af det vi mangler, da de har formået at gøre klubben til noget alle har en mening om. FCM har kant og det ser jeg som noget positivt. Det gør klubben interessant for tilskuere, medier og sponsorer i et landsdækkende perspektiv.
I forhold til artiklens tema så er det ikke topniveauet der afholder AaB fra guldkampen, det er bundniveauet der gør det.
Med venlig Hilsen
--
Robert
--
Robert