Den virkelige verden. Hvad er det for en størrelse?NIN skrev:Den virkelige verden er, at vi efter 7 kampe har 5 point og har scoret 5 mål. Her af hele 3 på hjemmebane mod modstandere som Horbro, SønderjyskE og AGF. Selvfølgelig kan vi nå i Top 6, men reelt set er der to pladser i spil. Og i jagten på en af disse, har jeg pt. svært ved at se, at AGF og OB skulle være i en dårligere forfatning end vi er.Maglau skrev:Fuldstændig korrekt - der er 4 point op til en 6 plads og der er kun 57 point at spille om. Det er kun de f...... jubel tosser der tror det er en mulighed. De skulle tage at vågne op i den virkelige verdenGamling skrev:Uanset hvad så er top 6 ikke længere et realistisk mål. Vi er snart 1/3 gennem grundspillet og i bedste fald har vi vores hold nogenlunde oppe at køre omkring kamp 10.
Mit ønske/håb er bare at vi får en slagkraftig kant mere, at Okore, Rolim og Wurtz snart bliver klar og at vi så kamp 10 og fremad begynder at se en klar fremadrettet udvikling på holdet mht et tydeligt koncept og at de mestrer en spillestil med mere offensiv pondus og målfarlighed så vi kan komme forbi de sidste 18 måneders ørkenvandring
AaB har én sejr i de sidste 18 kampe, og der er ikke meget der tyder på man er på vej ud af krisen.
Jeg syntes, måske modsat den gennemgående holdning herinde, at Gaarde er en elendig kommunikator.
Det er måske fordi jeg ikke opfatter det som god kommunikation, når en person offentligt udtaler noget som alle er klar over er usandt. Som feks. "Søndergaard var vores førstevalg fra starten" etc.
Med én sejr i 18 kampe kunne man godt sige det alle andre kan se; AaB er i en dyb dyb krise.
Man har skruet gevaldigt op for forbruget og alligevel er der ikke antydningen af godt fodboldspil på banen endsige point.

